Hledání úniků vody termokamerou
Dobrý den,
pro tyto aplikace se termokamery běžně používají. To, zda se konkrétní potrubí či úniky vody bude možné změřit závisí (velmi zjednodušeně řečeno) na teplotě vody v potrubí a tloušťce betonové zdi - je totiž nezbytné, aby se povrch zdi prohřál (aby se zvýšila jeho povrchová teplota), jinak se nepodaří nic změřit (nezapomínejte že termokamera měří povrchovou teplotu).
Otázkou je teplotní citlivost, zde bych volil termokameru alespoň s teplotní citlivostí 80 mK a lepší.
Pro ilustraci přikládám snímek, který byl pořízen termokamerou FLIR E50 (tj. s teplotní citlivostí 50 mK).
Měření probíhalo takto:odpadní potrubí z dřezu kuchyně, které jsme chtěli termokamerou detekovat se nacházelo pod cca 8 cm betonu a navrchu byla navíc masivní leštěná dlaždice (cca 5 mm tlustá). Kudy přesně potrubí vede jsme netušili (a původně jsme ani netušili, jestli je ono zdrojem úniků vody do podlahy). Naplnili jsme dřez horkou vodou z rychlovarné konvice a "odšpuntovali" tak, aby horká voda vytekla do potrubí pokud možno "naráz".
Po cca 30 minutách (skutečně až po takové době, už jsme nevěřili tomu, že se nám to podaří) jsme termokamerou detekovali nárůst povrchové teploty, který odpovídal poloze potrubí v podlaze. Protože jsme v jednom místě nalezli podivný útvar, kdy se teplo šířilo do širšího okolí od potrubí, usoudili jsme, že právě toto místo je zdrojem úniků vody (v tuto chvíli jsme si nebyli úplně jisti, ale nic dalšího "podezřelého" jsme nenašli).
Po odkrytí dlaždice i betonu se skutečně ukázalo, že toto je místem problému, jak ukazuje přiložená fotografie.
Pro odeslání se nejdříve přihlašte.