Poškození termokamery vlivem příliš vysoké teploty
Je možné, aby při zaostření termokamery (či prostě jen "pohledu") do slunce došlo ke zničení přístroje? Za jakých okolností lze přístroj tímto způsobem zničit (např. pohled do sklářské pece, která vykazuje teploty i 1200 °C a více)?
Předem děkuji za odpověď, Kamil Hodan.
- Guest položil 5.2.2013
- last edited 8.7.2013
Dobrý den,
ano, k poškození termokamery vlivem příliš vysokých povrchových teplot měřených objektů skutečně může dojít. Každý předmět o teplotě větší, než absolutní nula vyzařuje energii ve formě tepelného záření. Pokud má objekt dostatečně vysokou povrchovou teplotu, může být vyzařované záření dostatečně intenzivní, aby poškodilo detektor termokamery, protože záření je zde soustředěno objektivem na poměrně malou plochu. U tepelného detektoru např. dojde k přepálení pixelu - mikrobolometru. Jak vysoká teplota může ohrozit vaší termokameru záleží na její konstrukci a nelze to říci obecně. Pravděpodobně ale půjde o teplotu větší než 1200 °C s působením déle než několik sekund.
Protože záleží na celkovém množství přijaté energie, je také kritickým parametrem, na jak dlouho vystavíte váš detektor tomuto záření.
Co se týče Slunce, tak odtud nebezpečí nehrozí a to především proto že vzhledem ke vzdálenosti a útlumu záření atmosférou má tepelné záření Slunce jen malý výkon a detektor termokamery nemůže poškodit, pokud mu není dlouhodobě vystaven.
Jak vypadají "spálené" pixely ukazuje přiložený obrázek.
Jan Sova
Pro odeslání se nejdříve přihlašte.